Czy będzie kryzys, co zrobić w tym przypadku?

Czy będzie kryzys? Ostatnie dni na globalnych rynkach, coraz bardziej nam pokazują, iż rządzą niedźwiedzie. Coraz większa liczba inwestorów zaczyna się zastanawiać co dalej i w środowisku zaczyna się powoli pojawiać panika. Czy słusznie ? Moim zdaniem nie, a no dlaczego ? Podszedłem do analizy bardziej psychologicznie niż technicznie.

hossa

Po pierwsze, wnioskując po artykułach, forach internetowych, ostatnich sesjach giełdowych widać, iż większość inwestorów oczekuje spadków, a nawet głębokiej bessy. I właśnie to mi się nie podoba, ponieważ, nie raz udowadnialiśmy na blogu, że to mniejszość ma racje, a jeśli większość liczy na spadki w dłuższej perspektywie, czy one na pewno będą?

Po drugie, nie było euforii na rynkach, która zawsze poprzedza „Wielki Kryzys”. Nagłe spadki przychodzą wtedy, kiedy jest wszech ogólna radość, ekscytacja na rynkach, inwestować zaczyna zwykły Kowalski, bo przeczytał w gazecie, że jest wielka Hossa i można dobrze zarobić. Inwestorzy uważają, że już nic nie może zagrozić rynkowi byka. Czy takie emocje, wydarzenia obserwowaliśmy na przełomie ostatnich miesięcy ? Nie, a było wręcz odwrotnie, zwłaszcza w Warszawie. Co prawda S&P500 i DAX 30 urosły sporo od 2008 r. jednak nie było zakończenia tych wzrostów szczytowaniem, jak przed poprzednimi kryzysami.

Po trzecie. Jesteśmy rok przed wyborami prezydenckimi w USA. Czemu to jest argument przeciwko bessie? No a dlatego, iż od 76r. XX w. przed wyborem prezydenta u Amerykanów, zawsze była hossa i pokaźne wzrosty, a w ślad za tym szły zachodnie indeksy. Czy aby teraz miało być inaczej?

Po czwarte, patrząc czysto technicznie, indeksy nie przebiły jeszcze linii szerokich trendów wzrostowych, a w zamian za to są bardzo wykupione.

s&p500 szybka analiza

Podsumowując, oczywiście nie uważam, że nie będzie spadków, jednak twierdzę, że to co obserwujemy to tylko korekta wzrostów, której porostu brakowało i podchodzę do tej sytuacji neutralnie.

Jednak co zrobić w tej sytuacji w kolejnych dniach? Wyciągając doświadczenie z ostatnich spadków, zdecydowanie nie sprzedawał bym akcji( wszyscy którzy sprzedali z rana akcje na Greckim kryzysie są stratni, a ci którzy kupili są zyskowni). Osobiście w następnych dniach będę nastawiał się na kupno( omijając szerokim łukiem wig20) Wam radze to samo, bądź taktykę taką jak wam proponowałem w lipcu.

Aby szczegółowo się dowiedzieć jak działa mechanika kryzysów i co jest ich przyczyna i dlaczego się w ogóle pojawiają, polecam przeczytanie książki, bądź e-booka Ekonomia Kryzysu

Przeczytaj moje inne artykuły związane z kryzysem:

Czy spadki na szerokim rynku mają swoje granice?

Kolejne wsparcie wyłamane! Gdzie ta „hossa” ?

Grecja, akcje, kryzysy- jak to jest?

Sprzedać przed weekendem?- Czyli kolejny akt greckiej „tragikomedii”

Reklamy

7 uwag do wpisu “Czy będzie kryzys, co zrobić w tym przypadku?

  1. Co 7 lat kryzys 87 94 01 08 15.Miesiąc temu ostrzegałem na innych forach, że żydzi przygotowują się na Armagedon giełdowy zgodnie ze swoją księgą Shemitah(film na youtube), którego apogeum przypadnie 13.09.15.Muszą udowodnić światu, że ich księga nie kłamie, dlatego Morgany itp itd zaczynają czyscić rynki.Śmiano się ze mnie wtedy,a to dopiero początek. Niech grubasy tracą ich stać.Drobni powinni przeczekać nawałnicę do listopada.

    Polubienie

  2. No i się szeroki zes*ał…
    Trzeba przyznać, mam pecha, tyle czekałem na wyniki CDR i 2 dni przed taka kupa…

    Pieprzeni Chńczycy, oby zawsze szczali pod wiatr, by nie tracili pięknej, kanarkowej barwy…

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s