Analiza spółki Ursus S.A

Przyszedł czas na kolejną spółkę na długi termin przed którą kreują się potężne perspektywy na rozwój. Jest nią Ursus, wokół którego powstało ostatnio sporo zamieszania.

Ursus– jedna z najstarszych polskich marek pojazdów, maszyn i urządzeń wytwarzanych dla potrzeb rolnictwa. Profilem spółki jest produkcja i sprzedaż ciągników oraz maszyn rolniczych, takich jak prasy zwijające, owijarki, przyczepy, zbieracze, rozrzutniki nawozów, czy wywrotki. Duża część asortymentu jest eksportowana do krajów wysoko uprzemysłowionych. Strategia rozwoju zakłada osiągnięcie pozycji kluczowego producenta i dystrybutora maszyn rolniczych na terenie Polski, sprzedawanych poprzez rozbudowaną siec dealerów.

Dlaczego Ursus? Zacznijmy od analizy technicznej, która wygląda prowzrostowo.

 1. Odbicie od dolnej lini kanału spadkowego przy sporym wolumenie i sesji wzrostowej 10%( na początek oczekiwany ruch do górnego ograniczenia kanału 3.35-3.42kanal spd urs
 2. Objęcie hossy, utworzone na dolnym ograniczeniu kanału spadkowego i dużym wolumenie zwiększa siłę potencjalnego ruchu wzrostowego.objęcie hossy
 3. Jak by było komuś mało, to spadki zostały zatrzymane na 61.8% zniesieniu Fibonnaciego.zniesienia fibo
 4. A jak z oscylatorami? Pierwszy z nich- stochastyczny, daje nam jasne przesłanie: „ostatnio tak nisko byłem przed ruchem wzrostowym z 2 na 3.7, do tego moje średnie kroczące się pozytywnie przecięły”stochast
 5. Pozytywną analogie widać także na innych wskaźnikach.pieknie bedzie tu
 6. Czy, aby to na pewno dołek? Wykres tygodniowy jeszcze dobitniej pokazuje nam perspektywę „przyszłych wzrostów” .tygodniowy tez

Analiza fundamentalna:

C.Z Ursus: 5.62/ WIG: 14.84 ( cena akcji do zysku netto spółki, oczekiwana wartość: jak najmniejsza, ale dodatnia)

ROE Ursus: 36.02%/ WIG: 8.3% ( zwrot z kapitału własnego, oczekiwana wartość: jak największa)

Marża operacyjna Ursus: 15.53%/ WIG: 6.24% ( stosunek zysku operacyjnego do przychodów, oczekiwana wartość: jak największa)

Całkowite zadłużenie Ursus: 63.65%/ WIG: 48.49%

Jak widać spółka jest bardzo mocno niedowartościowana, a godziwa wartość akcji powinna się obecnie wachać w granicach 5 pln. Jedynym minusem jest spore zadłużenie, które jednak powstało na wskutek powstania nowych inwestycji z wielką przyszłością.

Perspektywy

Spółka ma bardzo ambitne plany i zaczyna się bardzo szybko rozwijać zawierając wielomilionowe kontrakty oraz systematycznie zwiększając swój udział w rynku.

Ursus zaczyna osiągać coraz lepsze wyniki z kwartału na kwartał, zgodnie z planem strategi i zdaniem zarządu tendencja powinna być utrzymana, a nawet dynamiczniejsza:

Przychody ze sprzedaży: wzrost o 182.08% r/r
Zysk ze sprzedaży: wzrost o 1019.90% r/r
Zysk operacyjny (EBIT): wzrost o 2606.50% r/r
Zysk przed opodatkowaniem: wzrost o 309.66% r/r
Zysk netto: wzrost o 221.61% r/r

Moim zdaniem jesteśmy w dołku przyszłej hossy na Ursusie, a ostatnie wydarzenia to porostu budowanie bardzo dużych pakietów, przez „poinformowanych” . Obecnie mamy silne niezdecydowanie wśród inwestorów, jednak odbieram także to za plus, ponieważ takie chwile niepewności rodziły się na początku rajdu największych „perełek” naszego parkietu.

Rekomendacja kupuj z ceną docelową 7.34 pln w perspektywie 18 miesięcy.

Wydana przy cenie 2.81, o godzinie 17.05, 21 września 2015 r.

Dodatkowe informacje:

Spółka Ursus SA wyemituje trzy serie nowych akcji o łącznej liczbie nie przekraczającej 18 000 000, z których połowa zostanie objęta przez jej głównego akcjonariusza Spółkę POL MOT HOLDING SA., Strategiczny partner Spółki na przeprowadzenie emisji i podwyższenie kapitału zadeklarował kwotę około 27 mln zł.  

Środki pozyskane z emisji posłużą przede wszystkim dalszej rozbudowie linii ciągnikowej w mocach wyższych, co w perspektywie 2 lat powinno zaowocować dynamicznym wzrostem sprzedaży zarówno na rynku polskim jak i na rynkach europejskich. Zarząd szacuje, że taka polityka w perspektywie 2 lat powinna doprowadzić do wzrostu sprzedaży na rynku polskim do ok. 15 proc. udziału w rynku ciągników. Wprowadzenie traktorów w mocach pomiędzy 120, a 160 KM zabudowanych na transmisjach pochodzących i produkowanych w Ursus SA powinna skutkować również zdecydowanym wzrostem sprzedaży eksportowej na rynkach zagranicznych. Tutaj w analogicznej perspektywie czasowej szacuje się wzrost sprzedaży o ok. 30 proc.

Ponadto wprowadzenie do produkcji transmisji produkowanych w oparciu o własną dokumentację w mocach pomiędzy 120 a 160 KM i rozpoczęcie ich sprzedaży na rynku europejskim będzie skutkowało uzyskaniem zupełnie nowego źródła przychodów spółki osiąganych z tego tytułu. Zarząd szacuje, że w perspektywie 2-3 lat pozwoli to na zdobycie 30% europejskiego rynku transmisji w mocach powyżej 120 KM szacowanego na 150 mln euro.

Spółka Ursus SA ocenia, że obecne możliwości kapitałowe są niewystarczające na jednoczesną obsługę dużych, zagranicznych kontraktów i ekspansję na rynkach unijnych. Planowane zasilenie Spółki w kapitał powinno z jednej strony poprawić naszą ofertę produktową (niezbędne są nakłady na prace badawczo-rozwojowe), z drugiej zwiększyć możliwości działania naszej sieci dealerskiej, która w niektórych okresach nie mogła zaprezentować i w krótkim terminie dostarczyć klientom ciągników marki Ursus. Liczymy, że po emisji nasza pozycja na rynku krajowym i tym samym przychody Spółki z tego obszaru istotnie wzrosną.

Zarząd Spółki przygląda się na bieżąco notowaniom, które obecnie w jego opinii nie odzwierciedlają faktycznej wartości Spółki URSUS SA. Dlatego w przypadku niekorzystnego rozwoju sytuacji na rynku akcji, brane pod uwagę będzie alternatywne do emisji akcji, finansowanie dłużne omawianego programu inwestycyjnego. 

źródło: http://ursus.com.pl/Aktualnosci/Spolka-Ursus-SA-wyemituje-nowe-serie-akcji

Dodaj blog w kręgach Google+

Autorzy strony informują, że nie wykonują działalności maklerskiej składającej się z doradztwa inwestycyjnego, zarządzania portfelem, ani jakiejkolwiek innej działalności maklerskiej określonej w Ustawie o Obrocie Instrumentami Finansowymi w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) i w odpowiednich rozporządzeniach. Transakcje dokonywane przez użytkownika strony uważa się za jego własne, niezależne decyzje. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku.

Reklamy

12 uwag do wpisu “Analiza spółki Ursus S.A

 1. Ursus?
  Ja nie kupuję, bo widzę początek m-cznego trendu spadkowego.
  Wg tygodniowego może i zbliża się do dołka? Od którego może to być odbicie zdechłego kota. Gorzej, że z wykresów nie wynika jednoznacznie kiedy to nastąpi…
  Jednodniowe wskaźniki mogą robić iluzję, że właśnie mają zacząć się wzrosty – iluzję, którą tez robiły już w poprzednim trendzie spadkowym. Mimo której kurs bardzo ostro spadł…
  Niech każdy robi co uważa.

  Polubienie

 2. skad wiesz, ze zostanie?
  ja osobiscie mam taka nadzieje, bo zainwestowałem sporo kapusty już od wiosny, ale meczaca jest obecna sytuacja, mało wiadomosci, duzo spekulacji. w kazdym razie wolałbym teraz dokupic niz sprzedac, bo tez uwazam, ze sa perspektywy. Pytanie kiedy sie zacznie kurs piac w górę

  Polubienie

  1. Cierpliwosci jeszcze troche duzi nazbieraja pakiety i jak ruszy, to duzo ludzi bedzie plakac ze przegapilo swietna inwestycje na lata, potrzeba tylko czasu. Najbardziej mnie smieszy to, ze pod info o kontrakcie w Afryce kurs wyskoczyl z luka prawie o 30 groszy na 3.4, a przez info o emisji nagle spadl na 2.6 i co nagle wszyscy o tym zapomnieli, to bylo 2 tyg wczesniej. A wracajac do infa, ktore odbilo sie wielka panika, jest wedlug mojej opini bardzo dobre( poniewaz emisje obejmuje glowny akcjonariusz, a kto zna lepiej interes jak nie on? jak doklada kase do biznesu to znaczy ze widzi wiekszy zarobek niz sie spodziewal, a Ursus widac ze ma pomysly na rozwoj tylko wlasnie potrzebuje wiecej pieniedzy). Zreszta tacy akcjonariusze wkladaja nie po to 27 mln, zeby bylo z tego 28, tylko zeby byl sto albo wiecej, bo szkoda zachodu, pracy papierowkej, umow spotkan itp. Wiec smiesza mnie komentarze jak ktos pisze, ze nabiora sie w emisji akcji i odrazu zaczna sypac, zeby co 50 groszy na akcji ugrac? Zreszta z czystych kalkulacji matematycznych wychodzi, iz emisja bedzie po 3 pln.

   Polubienie

 3. Ech, ja niedawno sparzyłem się na Ursusie… w wyniku „pomyłki” w raporcie. Na szczęście, dzięki SL wyszedłem na zero… jednak ostudziło to nieco moje zapały – spółka co prawda perspektywiczna, dobrze zarządzana /ostatnio/ lecz prawdopodobne „machloje” /nie wierzę, by ta wtopa w raporcie nie była celową manipulacją kursem/ nieco mnie zniesmaczyły…

  Polubienie

 4. Mietku, Mietku, Mietku….i co powiesz dzisiaj? Jeszcze kupisz i zarobisz.
  Rok 2016 rokiem URSUSA. Po tylu mocnych kontraktach, na dwucyfrowej marży 7 złotych będzie o tej porze za rok minimum. Na szczęście głupota „Mietków i Januszy” nie jest karalna.

  Polubienie

 5. Ja kupuje i bede to robil bo spolka jest wyjatkowo tania
  nawet uwzgledniajac nowe emisje.
  Prezes jest niesamowity i ma wizje a spolka inwestuje
  na bardzo perspektywicznych rynkach.
  To nie moze sie nie udac
  Jakie 7 zlotyc? Ja to widze duzo wyzej ale trzeba inwestowac
  dlugoterminowo!!!

  Polubienie

 6. Redaktor trochę niedoszacował spadków (nie ma się czego wstydzić, mnie też zaskoczyły), ale dzisiaj nie o tym. Dlaczego tutaj taki spokój? Ursusowi spłynęło tyle amerykanckich dudków a wpływ na kurs prawie zerowy. Nie wydaje się Wam, że ktoś go trzyma za koła? Kto? Dlaczego? Policzcie sobie ile kasy dostali a jaki mamy kurs. Z uciechą oczekuję kolejnych sesji. Myślę, że to jeszcze nie czas na konkretne wybicie i czas wyrzucić tego gniota póki straty odrobione. Jeszcze kilka punktów do góry i później wyląduje w rowie. Jak się nie połamią te irańskie podzespoły to może go tam w dołku pozbieram. Jestem z Redaktorem i myślę, że w 2 lata da zarobić. Trzeba tylko obserwować kiedy, teraz to mrożenie kasy.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s