Perełka pod „medialnym” bankrutem ?

Tym kontrowersyjnym tytułem zaproponuje wam kolejną  inwestycję długoterminową, która potencjalnie może przynieść naprawdę sowite zyski na przestrzeni 2 lat. Wielu może zaskoczyć mój wybór, ale czyż tam gdzie „masa społeczna” i media widzą bankructwo nie powinno się inwestować, w zgodnie z zasadą, iż na giełdzie większość się myli?

Analiza fundamentalna

C/Z: 1.41/ WIG: 14.9 ( cena akcji do zysku netto spółki, oczekiwana wartość: jak najmniejsza, ale dodatnia)

C/WK: 0.24/ ( cena akcji do wartości księgowej aktywów bez zobowiązań spółki, oczekiwana wartość: jak najmniejsza, ale dodatnia)

ROE : 21.18%/ WIG: 8.3% ( zwrot z kapitału własnego, oczekiwana wartość: jak największa)

Marża operacyjna 17.35%/ WIG: 6.24% ( stosunek zysku operacyjnego do przychodów, oczekiwana wartość: jak największa)

Całkowite zadłużenie : 48.2%/ WIG: 48.49% ( oczekiwane poniżej 60%, powyżej 82% prawdopodobieństwo niewypłacalności< nie dotyczy spółek informatycznych, powyżej 94.5% prawdopodobieństwo bankructwa)

Podsumowując spółka jest bardzo tania fundamentalnie, dawno nie spotkałem się z tak negatywną oceną spółki, która przynosi zyski. Nie wiem czy wszyscy są świadomi, ale takie poziomy C/Z, C/WK przy ROE powyżej 10% zazwyczaj są spotykane na dołkach wielkich kryzysów. Więc skąd taka wycena? No a z ostatniego zamieszania jakie powstało w okół spółki, bo mowa oczywiście o Kerdosie. Chyba wszyscy wiemy o ostatnich tragicznych wydarzeniach: sprzedaż całego pakietu akcji przez samego prezesa spółki. Rynek odebrał to jako potencjalne bankructwo, czy słusznie? No właśnie nie, ponieważ jak po opublikowanym 30 września raporcie wiadomo, iż spółka dalej normalnie funkcjonuje i nawet zwiększa aktywa( wzrost o 28.8% r/r) i kapitał własny( wzrost o 24.75% r/r ) czyli Kerdos dalej się rozwija, a przychody wzrosły o niebagatelne 14 mln r/r!( Kurs wtedy wahał się w okolicy 2.5-3 pln. No dobrze jednak jak jest tak dobrze to czemu jest tak źle i prezes sprzedał akcje? A no wynika to z konfliktu prezesa z inwestorami, który wygląda na to, iż sprzedał akcje na złość, a w wywiadach staje za spółką murem i potwierdza o jej dalszym i prawidłowym funkcjonowaniu. Ponieważ jestem tylko człowiekiem, a ludzie się mylą postanowiłem skorzystać z algorytmów oceniających sytuację finansową spółki znajdujących się w Internecie.

squaber

fundamentalna

biznesradar

Jak widać algorytmy są większymi optymistami, niż ja i oceniają sytuację finansową spółki na bardzo dobrą, gdy ja uważam, że jest porostu dobra, a wyceniana jest jak by była tragiczna.

Najciekawsze jest to( tu powiem wam, że spadłem ze stołka po wyliczeniach) w wycenie porównawczej wyszło mi, iż spółka jest aktualnie warta 5.5 za akcje! Tak 5.5, co oznacza, że jesteśmy o 1000% niżej od szczytu fundamentalnego. Korzystając z algorytmu na stronie biznesradar.pl, który liczy wycenę porównawczą automatycznie wskazuje na 5.79!

Co z tym bankructwem? Najpopularniejszy wskaźnik używany na całym świecie Altman EM-Score ocenia spółkę na A-, a jak wiadomo w kategorii A są uplasowane spółki o najmniejszym zagrożeniu bankructwa, co zresztą potwierdza zadłużenie poniżej 60%. Dla porównania PGE plasuje się 3 stopnie niżej, na poziomie BB.

Analiza techniczna

Zaczynając chciałbym napomnieć, iż spółka jest na historycznych dołkach co oznacza, że szansa na dalsze spadki wynosi 23%, a na wzrosty 77%. Najlepszym potwierdzeniem dla sensowności określenia( w długim terminie) jest sprawdzenie linii cyklów, które wyklarowały się książkowo i utworzyły bardzo rzadko spotykany spodek cykli*( formacja używana najczęściej na rynku japońskim).

*Jak tworzy się spodek cykli? Najpierw wymagany jest spadek kursu o min 70% w pierwszym cyklu spadkowym, kolejno powinien się pojawić cykl wzrostowy wynoszący min 100% wzrostu. „Środek spodka” powinien tworzyć 2 cykle spadkowe z rzędu, następnie 2 cykle wzrostowe z rzędu, które łącznie tworzą trend boczny. Analogicznie po 4 cyklach „trendu bocznego” powinien nastąpić cykl spadkowy podobny do pierwszego cyklu wzrostowego, co umożliwi iż następny cykl wzrostowy będzie na poziomie pierwszego cyklu spadkowego.

spodek cykli

Kolejnym ciekawym argumentem jest to, że każdy trend spadkowy kończy się „pikowaniem” w dół, a tak właśnie ostatnio było na Kerdosie.

pikowanie

Oscylatory wyszły ze strefy wyprzedania w interwale dziennym i tygodniowym( akcje tanie techniczne, pokrywanie się wyprzedania w interwale dziennym i tygodniowym oznacza dołek)

Interwał dzienny

dzienny wyprzedanie

Interwał tygodniowy

tygod

Siłe wybicia potwierdziła doskonale dzisejsza sesja, po wczorajszych 12% wzrostach mimo intesywnej aktywności niedźwiedzi poziom 0.51 i 0.53 został wybroniony przy negatywnym sentymencie na szerokim rynku, co oznacza zainteresowanie akcjami i zwiększoną akumulacje.

Podsumowując

Spółce Kerdos nie grozi bankructwo, zwiększa stabilnie przychody i zasoby gotówki, a doskonale potwierdza to analiza techniczna i fundamentalna. Zostało to zauważone rónież przez ING, który wczoraj przedłużył spółce kredyt obrotowy, a jak wiadomo żaden bank tak nie postępuje wobec potencjalnych bankrutów. Przeczytaj raport: klik.

Rekomendacja akumuluj do 1.1 pln z ceną docelową kupuj na 2.08 pln w perspektywie 24 miesięcy.

Raport wydano przy cenie 0.54, o godzinie 17.05, 2 października 2015 r.

dayli

Dodaj blog w kręgach Google+

Autorzy strony informują, że nie wykonują działalności maklerskiej składającej się z doradztwa inwestycyjnego, zarządzania portfelem, ani jakiejkolwiek innej działalności maklerskiej określonej w Ustawie o Obrocie Instrumentami Finansowymi w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) i w odpowiednich rozporządzeniach. Transakcje dokonywane przez użytkownika strony uważa się za jego własne, niezależne decyzje. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku.

Reklamy

44 uwagi do wpisu “Perełka pod „medialnym” bankrutem ?

 1. Witam,
  No chyba całkiem kolorowo nie jest : „Prezes Kerdosu przyznał, że sprzedał udziały z powodu fiaska rozmów z inwestorem, który miał objąć akcje nowej emisji w Meng Drogerie. Jego zdaniem, obecnie przyszłość spółki jest niejasna. Kamil Kliniewski nie posiada już żadnych udziałów w kierowanej przez siebie spółce”

  Polubienie

 2. Witam, no chyba całkiem kolorowo nie jest
  Prezes Kerdosu przyznał, że sprzedał udziały z powodu fiaska rozmów z inwestorem, który miał objąć akcje nowej emisji w Meng Drogerie. Jego zdaniem, obecnie przyszłość spółki jest niejasna. Kamil Kliniewski nie posiada już żadnych udziałów w kierowanej przez siebie spółce

  Polubienie

 3. Witam,
  Chyba nie jest za dobrze :
  ” W tym momencie przyszłość Kerdosu jest dla mnie niejasna – powiedział Kamil Kliniewski, szef spółki zarządzającej siecią sklepów Dayli i Meng Drogerie. Szczery do bólu, usprawiedliwiał się, że nie doszło do porozumienia z inwestorem, który miał wyłożyć 5 mln euro na dokapitalizowanie spółki zależnej. Potem miała nastąpić emisja obligacji w kwocie 20 mln euro na rynku niemieckim. Od tego zależał rozwój biznesu drogierii Dayli w Polsce i należącej do tej samej spółki sieci Meng w Luksemburgu.”

  Polubienie

  1. W artykule wykazanym na parkiecie, prezes jednak twierdzi ze spolka bez problemu i terminowo splaca obligacje, wiec raczej nie beda robic zamiennych. Moim zdaniem tu gra toczy sie o gruba kase, nikt nagle nie rzuci biznesu, ktory ma cala rozbudowana siec sklepow i ktory dalej generuje zysk. Moze nie duzy, ale zysk to zawsze zysk.

   Polubienie

   1. Ale człowieku, trend jest mocno spadkowy i teraz wszyscy boją się to brać! Takich spółek się nie kupuje, a tym bardziej długoterminowo. 80% spółek idzie w takim wypadku na dno! I na co Ty liczysz?

    Polubienie

   2. Idzie na dno, bo ma ujemny bilans, duze ryzyko bankructwa wedlu Altmana. A tu zysk caly czas jest, a zasoby gotowki sie zwiekszaja. Moim zdaniem walek i tyle, zwlaszcza dlatego, ze takie walki ostatnio sie popularne w Warszawie zrobily.

    Dobrego wieczoru

    Polubienie

 4. Spółka ma ponad 20 mln wirtulanego zysku z tytyłu okazyjnego nabycie.
  Chyba kilkadziesiąt milionów wartości niematerialnych jako aktywa.

  Dlatego takie są super wskaźniki tutaj. Ale tak naprawdę ta spółka jest dno.

  Spółka może zarobiła już nie pamietam 0,5-1mln za pierwszy kwartał.
  Co będzie jak spółka będzie musiała spłacać obligacje po 7% ??

  Wpis na pańskim blogu o Kerdosie mnie zaskoczył, bardzo negatywnie, że aż nie mogłem uwierzyć. Po co brać się ze trupa.
  Powtarzam, aktywa papierowe, zyski papierowe FF 100%. Wniosek jeden, trzymać sie z dala.
  Ogółnie blog ok, ale po Kerdosie poczytam uważniej wpisy pana.

  Polubienie

   1. Wyrzucili nierentowna czesc biznesu, i zostawili dayli, ktora jako jedyna generowala kase? Pierwszy, dobry krok do restrukturazycji, czasem trzeba sie przyznac, ze popelnilo sie blad inwestycyjny( kupno Meng) i zrezygnowac, tylko szkoda ze w ostatniej chwili, ale moim zdaniem wszystko jest na dobrej drodze.

    Polubienie

 5. Autorze bloga. Dzisiaj Prezes w Parkiecie powtorzyl ze wizja bankructwa jest bardzo duza. Przez nowego akcjonariusza prezes nie chce dalej inwestowac w spolke. Boi sie audytu fonansow jaki zglosil nowy akcjonariusz Romuald Kalyciok ktory posiada 6,9% akcji. Dzisiaj spolka zlozyla projekty na NWZA 18 Listopada. A w tych projektach nowa emisja akcji. Bardzo duzo ich. Prosba do Ciebie o komentarz. Czy gdyby ta emisja doszla do skutku zmienilbys swoj wpis dotyczacy Kerdosu?
  Bardzo prosze o opinie.
  http://www.bankier.pl/wiadomosc/KERDOS-GROUP-Projekty-uchwal-na-NWZA-Kerdos-Group-S-A-w-dniu-18-listopada-2015-r-7283048.html

  Polubienie

  1. No zaczyna robic sie nieciekawie, jednak jesli cena po mojej analizie doszla na 0.66 i ustawilo sie stop loss okolo 5-7% to juz nie ma co sie martwic. Jesli wszystko to oakze sie realne, ja bym cial straty, pozdrawiam- nie znam sytuacji spolki, moge oceniac ja tylko na podstawie raportow finansowych jakie przekazuja.

   Polubienie

   1. Zapewne autorowi komentarza powyżej chodziło o to, że na podstawie wskaźników fundamentalnych określiłeś tę inwestycję jako długoterminową. W tego typu inwestycjach rzadko interesuje nas SL, bo jak wiadomo wahania kursu mogą być, ale nas takie spekulacje nie interesują.
    Teraz, po przeczytaniu jednego wywiadu i jednego komunikatu wspominasz o SL.

    Polubienie

   2. Okreslilem inwestycje jako dlugoterminowa, poniewaz na to wskazywały podstawowe metody do okreslania takiej inwestycji. Zreszta na to tez wskazywały algorytmy komputerowe. Takiej sytuacji Nie mozna bylo przewidziec. Po drugie zaznaczalem, iż to co pisze to SA wskazówki, ktore poddać nalezy własnej ocenie I własnym Kryteria. Jesli inwestycja spelnila Twoje osobiste Kryteria, Nie rozumiem skad te pretensje. Oczywiscie jesli chcesz napisz do MNIE prywatnie, a postaramy się to zakonczyc to z jak najmniejsza strata- rozumiem stad Ta frustracja.

    Polubienie

 6. do Autora, czyli rozumiem, ze caly czas w perspektywie dlugoterminowej rekomendujesz zakup? i caly czas 2 zl jest w zasiegu na podstawie tego co wskazywales w rekomendacji? nie rozumiem jak mozna pisac o SL wydajac rekomendacje 2zl w przypadku gdy cena akcji w dniu wydania rekomendacji jest na poziomie 60 groszy. Jaki ma sens twoja rekomendacja dlugoterminowa jesli wahania rzedu 10gr w gore czy w dol maja spowodowac wyjscie z tej inwestycji. Wyjasnij mi to co napisales z tym stop lossem na poziomie 67gr. Autorze po prostu zglupiales czytajac projekty nwza i nie zdajac sobie sprawy z sytuacji jaka jest w spolce wydalrs dlugoterminowa rekomendacje. Choc dziwie sie bo w tytule swojego artykulu wpisales ze to Perelka pod medialnym bankrutem, wiec raczej zdawales sobie sprawe ze w spolce nie dzieje sie dobrze.

  Polubienie

  1. Przede wszystkim, to nie ja do Ciebie napisałem w ten sposób, a mkmk007.
   Ja jedynie wyjaśniłem o co może chodzić autorowi tego komentarza, czyli mkmk007, więc ja nie mam do Ciebie żadnych pretensji.
   Frustracja oczywiście jest, bo strata jest pokaźna.

   Polubienie

 7. spoko, frustracja jest bo tu nie chodzi o to ze ktos kupil akcje wskutek twojej rekomendacji, twoja dlugoterminowa rekomendacja utrwalila mńie w przekonaniu zeby nie sprzedawac akcji ktore posiadam juz od dluzszego czasu wiec strat tutaj juz nie ma jak ciac – to samo napisal Adam, on srednia ma 1,90zl 🙂 ja podobnie wiec nie w tym rzecz. nie rozumiem tylko dlugoterminowej rekomendacji w ktorej ustawiamy stop lossy przy tak dużej zmiennosci na tym walorze

  o tym ze bankructwo jest blisko media pisaly juz przed twoja rekomendacja, a jednak zdecydowales sie wydac dlugoterminowa z zasiegiem 2zl

  niezrozumiale jest dla mnie ustawianie stop lossow przy tego rodzaju rekomendacji, nagle poprzez spadek o 5 czy 10% mielibysmy zrezygnowc z dlugoterminowej inwestycji ktora poleciles?

  prawda jest taka ze ekspansji nie ma, ktora zapowiadal prezes, raporty sa podrasowane jednorazowymi zdarzeniami i inwestora dla tego biznesu tez nie widac

  szkoda ze wydales rekomendacje nie zaglebiajac sie w fundamenty tej spolki, czytajac ja mialem pewnosc ze fundamenty i sytuacje spolki znasz dobrze, z tego co teraz piszesz widac ze w ogole w to sie nie zaglebiles…

  Polubienie

  1. Rozumiem, przkro mi ze moja rekomendacja wydaje sie nie profesjonalna. Jednak to co ostatnio bylo w mediach, nie dokonca sprawdzalo sie, wiec postanowilem zareagowac. Fundamenty i sytuacje staralem sie przestudiowac najlepiej jak u miem, jednak trudno odszukac materialy z przeszlosci, a ostatnich informacji tez za wiele nie bylo. Inwestor, ktory byl ze spolka na codzien, napewno posiada wieksza wiedze, niz ja zbierajac czastki pozostalych informacji. Pozdrawiam

   Polubienie

 8. Zmieniasz zdanie jak choragiewka. Twoje rekomendacje sa nic nie warte. Dzialasz jak jakis troll na forum i kestes zwyklym naganiaczem jakich calkiem sporo na forach. Zmien lepiej dzialalnosc bo na oszustwach nie zajedziesz daleko i w koncu sam zostaniesz oszukany. Nie pozdrawiam. I nie interesuje mnie twoja odpowoiedz na to. Bez odbioru.

  Polubienie

 9. krdos őglasza upadlosc z likwidacja majatku od razu, jak to komentujesz? niezle czytelnikow wpusciles w maliny nieswiadomie

  kolejna nieudana rekomendacja czy wypadek przy pracy?

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s