#MIT1- Spółka CI Games jest zadłużona i brakuje jej pieniędzy.

#MIT 1- Spółka CI Games jest zadłużona i brakuje jej pieniędzy. W świecie inwestorskim panuje wszechobecne przekonanie, że spółka to jedna z najbardziej zadłużonych z branży i nie ma grosza w portfelu i do tego jest wielkim balonem, któremu grozi bankructwo! Czy aby na pewno? Przekonajmy się na własne oczy!

MIT: CI Games jest mocno zadłużone, najbardziej w branży.

Rzeczywistość:

Wskaźnik ogólnego zadłużenia

CI Games: 15.5% 

WIG: 49.01%

Branża: 51.77%

Więc okazuje się, że spółka nie dość, że nie jest zadłużona, to do tego 3.5 krotnie mniej zadłużona niż branża! Co oznacza, że CI Games mógł by sobie pozwolić na kredyt o wartości 40 mln jeśli wskaźnik ogólnego zadłużenia miałby wynosić ponad 50%. Tak na naprawdę jestem ciekawy, czy na polskiej giełdzie istnieje spółka z mniejszym zadłużeniem niż nasz rodzimy producent gier komputerowych.

Z czego wynika tak niskie zadłużenie? Firma nie posiada żadnych obligacji i jeden kredyt na 15 mln pln w PKO BP. Bank wyglądał na bardzo ugodowy podczas udzielania kredytu, dlaczego? Bank zgodził się na to iż CIG, może spłacać tylko same odsetki, a sam kapitał dopiero na koniec okresu kredytowania, do tego marża kredytu wynosi 1.8%, co oznacza, że jest niższa niż standardowa lokata w jednym z tradycyjnych banków!

CI-Games

MIT: CI Games nie posiada kapitału.

Rzeczywistość:

Czy aby na pewno? Spółka posiada ponad 80 mln kapitału własnego oraz ponad 16 mln gotówki.

#MIT1 został obalony! Czy znasz jakiś MIT giełdowy i uważasz, że należy go obalić? Pisz w komentarzu, przed nami nic się nie ukryje!

gm obalamy mity

Reklamy

12 uwag do wpisu “#MIT1- Spółka CI Games jest zadłużona i brakuje jej pieniędzy.

 1. Twój wpis to jeden wielki mit. 🙂
  Po pierwsze, branżowy wskaźnik zadłużenia to zobowiązania ogółem podzielone przez aktywa ogółem. Ten wskaźnik NIE MOŻE przekroczyć 100%, a według Ciebie w branży jest to ponad 500%. To jest totalna amatorszczyzna z Twojej strony. I nie jest to tylko pomyłka (np. brak przecinka -> 50,0% zamiast 500%), bo później piszesz, że CIG ma 35-krotnie mniej zadłużenia niż branża i mógłby sobie pozwolić na 400 mln kredytu. 🙂 Totalna bzdura. Chłopie, to prawie pół MILIARDA zł!
  Po drugie, Cigames nie ma obecnie (na dzień 30.06.2015) 16 mln gotówki, a niewiele ponad 13 mln tzw. środków pieniężnych i ich ekwiwalentów. Niewielka różnica, ale skoro obalasz mity to rób to jak najdokładniej!
  Po trzecie, skąd rewelacje o kredycie w PKO na takich warunkach? Ja nic nie widzę takiego w raporcie rocznym za 2014 rok i za I półrocze 2015 roku.

  Polubienie

 2. Wpis został poprawiony, a co do kredytu, informacje zostały podane do publicznej wiadomości:

  http://www.money.pl/gielda/komunikaty/komunikat/CIGAMES,CIG,komunikaty;gieldowe,cig;umowa;kredytowa;z;bankiem;pko;bp;sa,418641.html

  Zarząd spółki CI Games S.A. z siedzibą w Warszawie („Spółka”) informuje, że w dniu dzisiejszym Spółka zawarła z Powszechną Kasą Oszczędności Bankiem Polskim Spółką Akcyjną z siedzibą w Warszawie, nr KRS: 0000026438, NIP: 525-000-77-38, REGON: 016298263 („Bank”) dwie umowy kredytu: umowę kredytu na rachunku bieżącym oraz umowę kredytu obrotowego odnawialnego w walucie polskiej, o łącznej wartości 15.000.000,00 zł (słownie: piętnaście milionów złotych).

  Obie umowy kredytu zostały zawarte na okres dwóch lat.

  Przedmiotem umowy kredytu na rachunku bieżącym jest udzielenie Spółce kredytu w wysokości 5.000.000,00 (słownie: pięciu milionów złotych) z przeznaczeniem na finansowanie bieżących zobowiązań wynikających z bieżącej działalności gospodarczej Spółki.

  Przedmiotem umowy kredytu obrotowego odnawialnego jest udzielenie Spółce kredytu obrotowego odnawialnego w wysokości 10.000.000,00 zł (słownie: dziesięciu milionów złotych) z przeznaczeniem na finansowanie produkcji nowych tytułów gier komputerowych wydawanych przez Spółkę.

  Oprocentowanie obu kredytów jest zmienne, oparte na stawce WIBOR, powiększonej o marżę Banku, i wynosi nie więcej niż 1,8 p.p.

  Zabezpieczeniem umowy kredytu na rachunku bieżącym jest:
  1) gwarancja spłaty kredytu udzielona w ramach portfelowej linii gwarancyjnej de minimis;
  2) zastaw rejestrowy na rachunkach bankowych Spółki prowadzonych w Banku;
  3) weksel własny in blanco wystawiony przez Spółkę wraz z deklaracją wekslową;
  4) klauzula potrącenia środków pieniężnych ze wszystkich rachunków bankowych Spółki prowadzonych w Banku.

  Zabezpieczeniem umowy kredytu obrotowego odnawialnego jest:
  1) zastaw rejestrowy na akcjach Spółki w łącznej liczbie 1.898.740 sztuk, stanowiących własność Pana Marka Tymińskiego – akcjonariusza Spółki;
  2) zastaw rejestrowy na wierzytelnościach pieniężnych Spółki wobec trzech znaczących kontrahentów Spółki;
  3) zastaw rejestrowy na rachunkach bankowych Spółki prowadzonych w Banku;
  4) weksel własny in blanco wystawiony przez Spółkę wraz z deklaracją wekslową;
  5) klauzula potrącenia środków pieniężnych ze wszystkich rachunków Spółki prowadzonych w Banku.

  Pozostałe postanowienia obu umów kredytu nie odbiegają od warunków powszechnie stosowanych dla tego typu umów.

  Umowy kredytu, o których mowa, zostały uznane za umowy łącznie spełniające kryterium umowy znaczącej, gdyż łączna wartość przedmiotu tych umów przekracza 10% kapitałów własnych Spółki.

  Podstawa prawna: § 9 w zw. z § 5 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2009 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim

  Polubienie

   1. Witam,

    a ja mam propozycję ciekawej i niedocenionej spółki z potencjałem do przedstawienia na blogu – Wind Mobile, a od dziś Ailleron. Ciekawe czy się ze mną zgodzisz w jej sprawie.

    Polubienie

 3. Ostatnio dużo się pisze o tej spółce. Komentarze są różne przychylne i nieprzychylne. Ja odnoszę się do sytuacji widocznej na wykresie. Na chwilę obecną ona jest dobra. Nastąpiło wybicie, teraz kupujący bronią poprzedniego szczytu i jeżeli to się uda to będą podstawy do dalszego marszu w górę. Oczywiście ryzyko istnieje i związane jest z faktem, że jej akcje dały w ciągu roku zarobić aż 200%.

  Polubienie

   1. Wind mobile w ciągu roku 200%?

    Chyba o innych spółkach mówimy. To od 2 lat jest w trendzie bocznym a ostatnio podpisali ogromny kontrakt i nie tylko..

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s