Mity I fakty na temat Dywersyfikacji akcji

Ogólnie panuje przekonanie, iż jeśli chcemy osiągnąć sukces na giełdzie potrzebujemy szerokiej dywersyfikacji portfela, najlepiej od 5 do 8 spółek. Jednak czy to na pewno pozwala osiągnąć większy profit na giełdzie?

Może przedstawmy główny cel, jaki ma spełniać dywersyfikacja

Dywersyfikacja- działanie mające na celu ochronę kapitału przed utratą jego znacznej części w ciężkich okresach rynkowych. Poprzez dywersyfikację nie tylko zmniejsza się prawdopodobieństwo straty, ale zmniejsza się również prawdopodobieństwo wyższego zysku.

dywersyfikacja-twojego-portfela-inwestycyjnego-inwestycja-dzialkanadmorzem-pl.jpg

No właśnie dywersyfikacja powstała po to, aby chronić kapitał przed rynkiem niedźwiedzia oraz przed głęboką bessą. A w czasie bessy, kryzysu nie ważne czy nasz portfel składa się z 3, 5 czy 8 spółek i tak zazwyczaj znajdzie się na minusie! Natomiast podczas hossy, nasze zyski będą mniejsze ponieważ posiadamy zbyt wiele spółek, i kiedy jedna nam „wkłada” pieniądze do portfela to druga „zabiera” . I gdzie tu cały sens dywersyfikacji? Podczas bessy tracimy praktycznie tyle samo co inni, a podczas hossy zarabiamy mniej. Doskonałym przykładem mogą być dni jak 24 sierpnia 2015 roku, czy ktoś dzięki swojej „wspaniałej” dywersyfikacji polegającej na podziale na różne spółki ochronił kapitał?- odpowiedź jest wszystkim znana 😉 O nie, ktoś wprowadza nas od wielu lat w głęboki błąd, a my postaramy się go zniwelować.

„Szeroka dywersyfikacja jest konieczna wtedy, gdy inwestorzy nie wiedzą co czynią.”- Warren Buffett

Czyli zdaniem Warrena szeroki podział klasy akcji prowadzą inwestorzy, którzy nie do końca przyczyniają się do analizy swoich spółek, przez co nie są do końca ich pewni, i przez co posiadają ich bardzo sporo.

Po pierwsze dywersyfikacja, polega na podziale kapitału inwestycyjnego na same klasy aktywów, a nie wybór jednej klasy aktywów i jej podziału. W czasie bessy nasz portfel powinien się składać z 80% aktywów bezpiecznych oraz 20% z aktywów agresywnych. W czasie hossy powinno być to 70% aktywów agresywnych i 30% aktywów bezpiecznych. Oczywiście jest to standardowy model i można go regulować wedle upodobań.

Osobiście posiadam 60% kapitału w akcjach, 35% w lokatach i 5% w złocie. Z czego 60% kapitału posiadam w 2 spółkach amerykańskichi 2 spółkach polskich.

 

diagramy 1

Podzielę się jeszcze z wami techniką, którą kieruję się od 4 latach w przypadku podziału środków pieniężnych na lokaty. Kiedy $ spada poniżej 3.3 zakładam lokatę w dolarach na poziomie 30-40%. Kiedy Osiąga kurs 4.1 zamieniam na lokatę złotówkową. Kiedy kurs euro spada do 4-4.05 zakładam lokatę w euro na poziomie 25-30%. Kiedy osiąga kurs 4.4 zamieniam na lokatę złotówkową. Jest to zaawansowana metoda bowiem łączy aktywa bezpieczne z zasadami inwestycji przez co nie do końca stają się one bezpieczne. Pamiętajmy, iż jeśli mieszkamy na przykład w Anglii i posługujemy się walutą Królestwa, to powinniśmy zakładać lokaty w walucie tego państwa, bowiem otwarcie lokaty złotówkowej to już będzie inwestowanie.

diagramy 2

Na koniec przygotowałem dla was 5 najlepszych ofert lokaty złotówkowej na Polskim rynku.

Lokata bez konieczności zakładania konta
Wypłacanie odsetek nawet w przypadku zerwania
Lokata bez ograniczeń
Lokata w której masz możliwość oferowania własnych stawek
Lokata nawet od 1000 pln
Zapytaj doradce o najlepszą ofertę- bezpłatnie

gm obalamy mity

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Mity I fakty na temat Dywersyfikacji akcji

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s