Odbicie czy zmiana trendu?

Od jutra można spodziewać się odbicia z zasięgiem 150 punktów, bądź całkowitej zmiany trendu. Dlaczego?

Psychologia

*Wchodząc na fora, rozmawiając na parkiecie z innymi traderami, czytając gazety, czytając portale wygląda jakby wszyscy już zapomnieli, że istnieje coś takiego jak wzrosty. A co najlepsze większość inwestorów indywidualnych( dok. 81.8%), jest przekonana na 100%, iż mamy besse, i nic nie zagrozi spadkom przez najbliższe 12-24 miesiące. Czy ktoś kojarzy takie anomalie? Jeśli macie, trochę dłuższy starz, to oczywiście identyczną sytuacje znacie z dołka 2009 :))

Cytaty giełdowe, które doskonale opisują to zjawisko:

„Nie inwestuj z tłumem, nie poddawaj się emocją stadnym, inwestuj na przekór” – krótko mówiąc kupuj ile się da, zastawiaj domy, kiedy jest bessa, wyrzucaj wszystko co na kupiłeś w bessie, podczas hossy

„Po każdej burzy, przychodzi słońce”

„Na giełdzie większość nigdy nie ma racji”

„Krach/ bessa się kończy, kiedy w mediach zaczyna huczeć iż się taka pojawiła”

352368-Psychologia-przynosi-wiele-ciekawych-pomyslow-z-ktorych-biznes-moze-skorzystac__c_20_0_965_472.jpg

Fundamentalnie

Fundamentalnie płynie na nasz rynek wiele zagrożeń jak pomysły partii rządzącej oraz całkowita destrukcja OFE. Jednak właśnie, czy wiesz że, nie tylko Ty jesteś tym wybranym i znasz te wiadomości?? Rynek je zna od dawna 🙂 A no właśnie a rynek wycenia wszystkie informacje od razu jak się o tym dowie. Tutaj zostało to wycenione poprzez najgorszą sesję wig20 w historii naszego parkietu, bowiem zaliczył on 8 miesięcy spadkowych z rzędu, a zaliczając początek roku, można powiedzieć, że 9, nawet podczas wielkiego kryzysu i bańki internetowej nie zaliczyliśmy tak kiepskiej serii, jak obecnie.

Technicznie

Technicznie płynie bardzo wiele pozytywnych sygnałów, jednak negatywne, też są.

Pozytywy

*Głębokie wyprzedanie w interwale rocznym, miesięcznym, tygodniowym, a przez ostatnie 6 sesji pionowych w dół nawet w interwale dziennym i godzinnym. – Czyż nie o takiej sytuacji zawsze marzyliśmy i obiecywaliśmy sobie, że jak taki moment się nadarzy zainwestujemy większość posiadanych przez nas środków? 🙂

*Słabnąca siła niedźwiedzi- przez ostatnie sesje niedźwiedzią udaję się zbić indeks jedynie o parę, bądź zaledwie kilkanaście punktów.

*Dywergencja RSI, w kluczowych miejscach- klasyczna zmiana trendu

2.png

*Pojawienie się luki wykończenia i wyczerpania w interwale dziennym i tygodniowym

Luki.png

*W połowie spadków, a dokładnie w przedziale 2200-2000 pojawiła się formacja trójkąta zniżkującego, której zasięg wynikał z poprzedniego ruchu spadkowego i wynosi 1700 punktów.

koniec spadkow toj.png

*Malejący wolumen już od 3 ostatnich sesji( kolejne potwierdzenie na brak uwczesnej siły niedźwiedzi)

Negatywy

*Sygnał sprzedaży na MACD dziennym

*Wyprzedaż akcji w końcówce sesji i zamknięcie na minimach

Dlaczego jestem optymistą, kiedy większość to pesymiści? Dokładnie w 2005 roku poznałem inwestora na niemieckim parkiecie, który powiedział mi, iż wszystkie indeksy na całym świecie są w jednej wielkiej hossie, a przeplatające się mniejsze i większe hossy/ bessy to tylko pojedyncze ruchy/ korekty w wielkiej hossie. Ja oczywiście negowałem jego tezę, jednak on wytłumaczył mi, iż jakby indeksy nie były w wielkiej hossie, to nie był by kapitalizm, bowiem kapitalizm to hossa sama w sobie, a hossa to kapitalizm. 

Przyznam się, że tak urzekła mnie ta sprawa, iż w 2009 kiedy wszyscy sprzedawali, ja kupowałem, zastawiałem dom, samochód, w biurze maklerskim patrzyli się na mnie krzywo, i co 3 dni dzwonili, czy aby na pewno jestem świadomy swoich decyzji… no a to pozwoliło mi na to, że teraz sobie tu siedzę i nie muszę się niczym martwić.

Przesłanie artykułu: Taka okazja jak przez ostatnie sesje giełdowe trafia się raz na kilka lat- nie zmarnuj jej i nie bądź zachłanny 🙂

Odwiedzaj częściej bloga 🙂

 

 

 

 

Reklamy

13 uwag do wpisu “Odbicie czy zmiana trendu?

 1. Ciekawy artykuł. W tym momencie można stanąć w rozkroku, ponieważ obecna sytuacja to jedna wielka niewiadoma… Są przesłanki do hurra optymizmu i zakupów, ale jednak z drugiej strony Chiny, napięta sytuacja na Czarnym Lądzie, terroryzm w Europie… Albo wjazd WIG na wyżyny albo zjazd na zakupy życia (choć w tym momencie i tak już jest relatywnie tanio…).

  Czas na zastawy i kredyty inwestycyjne będzie wtedy, gdy usłyszę od babci/ciotki na imieninach, że ta giełda to jest dopiero tragedia i jak to nisko stoi. 🙂

  Babcia zawsze daje pewne info 😉

  Z ciekawości Adminie – w jaką spółkę byś teraz zainwestował oczekując największej stopy zwrotu? Która Twoim zdaniem jest najbliżej dołka?

  Polubienie

  1. Moment moment, żebyśmy się źle nie zrozumieli 🙂 To z kredytami to była przenośnia.. moim zdaniem jaka by okazja nie była, na giełdzie inwestujemy tylko własnymi pieniędzmi, i tylko tymi których długo nie będziemy potrzebować. Moim zdaniem najbardziej odbija spółki z wig20, a na średnich i małych mogą się utrzymać trendy spadkowe nawet w przypadku większego odbicia… a uszczelniając stawiam na te, na których są największe obroty podczas ostatnich sesji spadkowych i które są najbardziej zbierane, wczoraj na fixingach zakupiłem PZU, PKOBP i KGHM.. Pozdrawiam

   Polubienie

 2. Jak się czujesz z tym, ze poinformowałeś o odbiciu dokładnie w samiusieńkim dołku? Czujesz się lepszy, jak bóg?? Ciekawie będzie, iż odbicie zamieni się w zmianę trendu, to jak wtedy będziesz się czul, będziesz uważał ze każdy Twój ruch na 100% wypali?

  Polubienie

 3. Hey milionerze!!!

  Czy mógłbyś wyrazić swoją opinię o GNB?? Ten bank został tak zdewastowany i na ten moment jest tak tani ze bardzo często o nim myślę, ale próbuje się oprzeć pokusie myśląc że są spółki które urosnąć mogą szybciej i bardziej. Czy mógłbyś powiedzieć jaka jest twoja opinia? Pozdrawiam i życzę jak najwięcej milionów.

  Polubienie

 4. Cześć,

  Przypadkiem trafiłem na Twojego bloga, widzę, że w dużej mierze podzielamy poglądy. 🙂

  Właśnie nadałem sobie subskrypcję i wierzę, że z tego pożytek dla nas jak i innych czytelników.

  Pozdrawiam

  Polubienie

  1. Nie będę wytykał kolejnych błędów ortograficznych, bo merytorycznie jest w porządku. Polecam jednak jakieś narzędzie do sprawdzenia poprawności przyszłych artykułów (jest ich więcej!). Są czytelnicy Twojego bloga, których bardzo to kłuje w oczy (mnie np. bardziej niż te spadki wspomniane w tym artykule. Notabene już odrobione, ale gdybym znalazł artykuł szybciej mogłoby być więcej zysku.) Gratuluje KGHM&PZU! Na koniec powiem czego nie znalazłem – zasięgu wzrostu tego odbicia i dokąd zmierzamy później. Jesteśmy bowiem obecnie blisko oporu trendu spadkowego (tak piszę ten tekst dopiero gdy rynek zweryfikował Redaktora prognozy). Jak myśli Redaktor przebijemy go czy będzie nawrotka? A teraz już na koniec końca pytanie za milion dolarów (milion w przód czy w tył może nie robi Redaktorowi różnicy, ale wielu i owszem) — w którym roku miniemy szczyty z 2007? Skoro jesteśmy w ciągłej hossie mogę tego oczekiwać, prawda?

   Polubienie

   1. Udostępniłem post ostatnio, iż spodziewam się, że czeka nas teraz korekta na wig20, panuje bardzo duży optymizm, niczym nie wyjaśniony, bo fundamentalnie się przecież nic nie zmieniło. A co do określania zasięgów, czasu kiedy coś nastapi.. to wròżenie z fusów, dlatego też nie podałem zasięgu odbicia. Okej będę korzystał z korektora, dzięki i dobranoc ;))

    Polubienie

 5. Ja się jeszcze nigdzie nie wybieram, sprawdzam ten cały rozgardiasz ortograficzny ;-)) Dobrej nocy Panie Redaktorze i nadal trzymaj Pan tak wysoki poziom artykułów. Jest dobrze, ale aby przesadnie nie chwalić zawsze może być lepiej.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s