NC potrafi zaskakiwać- czyli Kupiec S.A. jako spółka na lata i nie tylko

Zanim przeczytasz, dowiedz się dlaczego:

uważałem iż przy poziomie 1700 punktów na wig20 nastąpi zwrot, kiedy większość widziała spadki( wzrost od analizy maks. o 11.5%)- klik

uważałem iż w najbliższym okresie KGHM czekają wzrosty i będzie można wiele zarobić( wzrost od analizy maks. o 30%)- klik

Vivid Games to spółka warta uwagi( wzrost od analizy maks. o 21.6%)-  klik

Przeczytaj również ostatnie wyniki portfela- klik

Poznaj również moją ostatnią rekomendacje spółki z New Connect, która na dzień obency przynosi 60% zysków- klik

Kupiec– Spółka jest firmą spedycyjną o ugruntowanej pozycji w branży TSL (transport – spedycja – logistyka). Skupia swoją działalność na obsłudze spedycji ładunków na zlecenie klientów przy współpracy z przewoźnikami transportowymi na terenie Unii Europejskiej. Głównymi krajami, z którymi dokonywana jest międzynarodowa wymiana handlowa za pomocą transportu samochodowego, są: Polska, Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, Belgia, Holandia, kraje Skandynawskie, Grecja i Turcja. Strategia rozwoju zakłada organiczny wzrost dzięki pozyskiwaniu nowych klientów.

Perspektywy

Eminent znajduje się w bardzo perspektywistycznej branży jaką jest transport i logistyka. Znaczenie tej branży w ostatnich latach wzrosło bardzo mocno ze względu na skrócenie czasu podróży i skokowy rozwój technologi. Do złotych lat branży przyczynia się internet, który coraz bardziej przekonuje potencjalnych klientów do zakupów w internecie. A szacuje się, że znaczenie branży w kolejnych 5 latach na terenie Europy Zachodniej wzrośnie o 182.39%.

Analiza fundamentalna

Kupiec jest małą i młodą spółka transportową, jednak świetnie sobie radzi, jego wyniki i raporty są coraz lepsze, a rentowność bardzo dobra. Spółka jest jedną z tych niedocenionych na naszym parkiecie, i myślę, że warto ten fakt wykorzystać jak to było z PGS Software. Bo, mimo iż braża zupełnie inna, można powiedzieć wyrwana z drugiego biegunu. Spółki te są bardzo do siebie bliźniacze i prezentują na prawdą dobrą sytuację finansową.

Wyniki finansowe 

Kupiec jest jedną z najbardziej niedowartościowanych spółek na naszej giełdzie bowiem jego C/Z wynosi przy obecnym kursie za ledwie 1.79! Można to by było wybaczyć, gdyby spółka była walorem, który pogarsza swoje finanse, jednak z Kupcem jest zupełnie inaczej i jest to doskonały przykład na to jak przez słaba płynność na GPW i poprzez nadmiar spółek do dostępnego dla niej kapitału dana spółka potrafi być niedoceniona.

Zysk operacyjny wzrost o 1300%

Zysk netto wzrost o 8370%

Aktywa razem wzrost o 56.76%

Kapitał własny wzrost o 72.52%

Wskaźniki fundamentalne

C/Z( cena akcji do zysku spółki) 1.75/ sektor 14.2

C/WK ( cena za złotówke majątku spółki) 0.75/ sektor 1.8

ROE( zwrot z kapitału własnego) 40.13%/ sektor 1.92%

ROA ( wskaźnik rentowności aktywów) 27.28%/ sektor 0.54%

Spółka ma bardzo małą kapitalizacje, która wynosi zaledwie 10 mln złotych, przez co szanse na dynamiczny jej wzrost są bardzo duże, zwłaszcza iż Kupiec udowadnia, że potrafi się rozwijać.

Spółka płaci również dywidende co prawda skromną( 0.39% w 2015 r.) , ale odwzajemnia to dobrymi wynikami i trendem wzrostowym od początku notowań.

Wycena porównawcza spółki wynosi 7.01( 218% powyżej obecnego kursu)

O dobrej sytuacji finansowej spółki, potwierdza fakt, iż w akcjonariacie znajdują się fundusze inwestycyjne, co jest dużą rzadkością New Connect.

Dobre wyniki są nagradzane również publicznie. Spółka została Gazelą biznesu 3 lata z rzędu w roku 2013, 2014 oraz minionym 2015.

2014- klik

2015- klik

1348474482y2wm7j
Przejęcie spedycji BMC przez Kupiec S.A. 24.09.2012 r.

Analiza techniczna

Spółka znajduje się w trendzie wzrostowym od początku notowań. Jak na razie przeszła 2 większe korekty dynamicznych wzrostów. Pierwszą korektę płaską, a obecnie zniżka uformowała się w formacje flagi złożonej z 3 podfal. Co pokazuje, że notowania spółki poruszają się zgodnie z Teorią Fal Elliota, i jeśli faktycznie by tak było, ostatnia 5 fala ( 3 wzrostowa) powinna zaprowadzić nas na poziomy 6.12 PLN za akcje. Impulsy wzrostowe na kupcu są silne i szybkie, a korekty słabe i długie, jeśli owy impuls zauważymy, powinniśmy reagować. Zwyżka pierwszej fali wzrostowej wyniosła 100% w zaledwie 3 miesiące. Zwyżka drugiej fali wzrostowej wyniosła 127% w zaledwie półtora miesiąca.Trzecia zwyżka powinna być najbardziej dynamiczna i zyskowna.

kupiec 1.png

Każda fala wzrostowa odbywała się na wolumenie o wiele większym od średniej, przez co mamy pewność, iż nie były to „sztuczne” wzrosty. A powrót wolumenu w ostatnich tygodniach, może świadczyć o bliskości końca korekty.

wolumen.png

W interwale tygodniowym większość świec posiada dolne cienie ( podczas poprzedniej i obecnej korekty) co oznacza, że każde zniżki kursu są wykorzystywane do akumulacji akcji przez inwestorów.

akumulacja kupiec.png

Ostatnia fala korekcyjna doprowadziła również do skrajnego wyprzedania się wskaźników, co może być silnym budulcem pod techniczne wzrosty, które będą wspierać fundamenty.

Opory znajdują się kolejno na  2.67, 3.19, 3.92. Po przebiciu oporu na 2.67 kurs powinien dotrzeć do 3.19, po jego przebicu( 3.19) bardzo możliwy jest nowy historyczny szczyt notowań.

opory kupiec

Tak samo jak to się ma z PGS Software, spółka jest odporna na kryzysy i spadki na szerokim rynku nie są jej straszne.

Plusy:

*Perspektywistyczna branża

*Duże niedowartościowanie fundamentalnie

*Płacona dywidenda

*Walor wzrostowy

*Atrakcyjna sytuacja techniczna

*Regularne zwiększanie zaangażowania % w akcjonariacie przez Prezesa spółki

*Spółka odporna na ruchy szerokiego rynku( co jest ważnym atutem w dzisiejszych, ryzykownych czasach)

*Spółka budząca zainteresowanie funduszy, mimo że znajduje się na New Connect

*Eminent wielokrotnie nagradzany za swoje osiągnięcia biznesowe

Minusy:

*Rynek NewConnect( co wsumie nie jest zależne od spółki, i uważam jeśli walorowi udało by się osiągnąc wymaganą kapitalizacje dla rynku głównego, wykorzystano by ten fakt do przejścia na parkiet główny) 

Rekomendacja kupuj z ceną docelową 6.84 pln w perspektywie 12 miesięcy.

Raport wydano przy cenie 2.59, o godzinie 17.10, 10 marca 2016r.

Dodatkowe informacje:

Zwiększenia zangażowania % udziału w akcjonariacie spółki przez członka rady nadzorczej spółki- klik

Zwiększenia zangażowania % udziału w akcjonariacie spółki przez prezesa spółki- klik

KPC_logo_ver2.jpg

Autorzy strony informują, że nie wykonują działalności maklerskiej składającej się z doradztwa inwestycyjnego, zarządzania portfelem, ani jakiejkolwiek innej działalności maklerskiej określonej w Ustawie o Obrocie Instrumentami Finansowymi w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) i w odpowiednich rozporządzeniach. Transakcje dokonywane przez użytkownika strony uważa się za jego własne, niezależne decyzje. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku.

Reklamy

10 uwag do wpisu “NC potrafi zaskakiwać- czyli Kupiec S.A. jako spółka na lata i nie tylko

  1. ok tylko spółka ma obrót 25 000 zł sprawdziłem dzisiaj czy wejście z kapitałem np moim 50 000 zł w dniu jutrzejszym już wywinduje kurs do góry a gdzie reszta która tu zagląda i jak będzie wyglądało wyjście z spółki

   Polubienie

   1. Dobrze, że napisałeś ten post! Drogi Filipie wspominałem o tym wiele razy, nigdy nie inwestujemy całego kapitału w jedną spółkę! Nie ważne jak duża jest okazja. Dobry portfel powinien składać się z 3 fundamentalnych spółek z mniejwięcej równym udziałem procentowym. Po drugie nie powinno się kupować „wybranej spółki” jednym zleceniem, tylko tzw. budować pozycje, czyli angażować się coraz bardziej po przebiciu kolejnych oporów, a pierwszą część pozycji zbudować największą. I odwrotnie, sprzedawać akcje nie na raz, ale częsciowo po przebiciu kolejnych wsparć, bo kurs zawsze może zawrócić.

    PS: Nie chciałem, aby analiza była jakimś impulsem, po prostu zwróciłem uwagę na spółkę tanią fundamentalnie:)

    Przykład budowania pozycji: mamy 90 tys pln kapitału, wybieramy 3 spółki, jedną znaleźliśmy np. po 3 tygodniach poszukiwań, jest w ciekawym miejscu technicznym, przeznaczamy dla niej kapitał 30 tys, pierwsze wejście 15 tys, kolejne 5 tys po przebiciu jakiegos oporu, kolejne 5 tys po przebiciu nastepnego.. itp itd. Zmniejsza to zysk, ale zmniejsza również ryzyko! Co jest bardzo ważne zwłaszcza na NewConnect.

    Pozdrawiam i życzę sukcesów 😉

    Polubienie

 1. Dopóki nie wejdzie na GPW to cały czas jest wydmuszką na NC…
  Te linki do transakcji insiderów:
  – osoba z zarządu: 1000 akcji za niecałe 3k PLN
  – prezes, kupił akcji za niecałe 30k PLN
  Przecież to są jakieś kpiny… 🙂
  Zysk w raporcie też papierowy, stąd takie gigantyczne %, w kasie gotówki nie ma…

  Według AT faktycznie coś może się święcić na wybicie, ale w tą wydmuszkę to można max 3k PLN zainwestować a nie 30 czy 50, bo w razie jakiegoś trupa z szafy, miałeś bracie kasę 🙂
  No chyba, że ktoś woli mega ryzyko zamiast bezpieczeństwa. Ale to może lepiej w ruletkę?

  Polubienie

  1. Rozumiem, że na NewConnect jest wiele spolek nastawionych Tylko na inzynierie finansowa, jednak sa tez dobre, niedocenione spolki fundamentalne. Przedewszystkim male spolki, ktore Maja szans się rozwinac, bo aby wejsc na RYNEK glowny wymagana jest kapitalizacja 70 mln, wiec Nie skreslajmy wszystkich spolek na raz. Ale w jednym masz racje ograniczac ryzyko poprzez* male inwestycje.

   Polubienie

   1. Witam. Kupiec to ciekawa i perspektywiczna spółka, ale moim zdaniem należy tu uwypuklić pene rzeczy pominięte w analizie:

    – w tej chwili w 90 proc to spółka inwestująca w branżę wierzytelnościową (poprzez zależne spółki tj. BVT – notowana na GPW i Windykacje.pl – nie notowana), zaś spedycja to już działalność mniejszościowa

    – BVT osiaga bardzo dobre wyniki i jako mała spółka ma ogromne możliwości rozwojowe; generuje gotowke i płaci na rzecz Kupca dywidendę

    – aktualnie planowane jest połaczenie BVT i Windykacji i to być może pod to rośniemy

    – Kupiec placi dywidendę i ma zapisane, że nie mniejszą niż 25 proc zysku netto rocznie co za 2015 rok powinno skutkowac kilkunastoprocentowa dywidendą

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s