Rok do roku lepsze wyniki, raiting AAA, wysoka rentowność, niskie zadłużenie, c/z 1.7- o co chodzi?

Czy istnieje na naszym parkiecie taka spółka, która z roku na rok ma coraz lepsze wyniki, wysoki raiting( niskie ryzyko bankructwa), dużą rentowność, niskie zadłużenie i jest niedowartościowana? TAK! Ale jak to się stało i gdzie jest haczyk? Zacznijmy wszystko po kolei.

Wyniki finansowe za ostatnie 5 lat.

Widać, że spółka nie jest to eminent sezonowy, którego dobre wyniki są raz na jakiś czas, a  stabilna spółka, która z roku na rok polepsza swoje wyniki. Jednak od 3 lat mimo rosnących przychodów zysk netto zatrzymał się na jednym poziomie. Dlaczego? Ponieważ spółka skupiła się na działalności inwestycyjnej, dzięki której będzie miała więcej do powiedzenia do otaczającej jej konkurencji i pozwoli sobie na większe moce produkcyjne.

przych

Aktywa i zadłużenie

Spółka z roku na rok, regularnie zwiększa poziom swoich aktywów i kapitał własny przy spadającym zadłużeniu krótkoterminowym od 3 lat oraz znikomym zadłużeniu długoterminowym. Ciekawe jest również to, iż eminent posiada obecnie 50 mln w kasie, a jest wyceniany obecnie na 25 mln i to przy niskim zadłużeniu, nie wspominając o aktywach!

aktywa s

Wskaźniki wyceny fundamentalnej

Spółka jest bardzo tania fundamentalnie i wyceniana nisko. C/Z wynosi 1.75, c/wk 0.49, ev/ebidata 1.4. Często się mówi, że takie spółki są niebezpieczne jednak walor z roku na rok pokazuje, że jest coraz więcej warty, dlatego moim zdaniem spółka powinna być lekko przewartościowana jak to bywa ze spółkami rozwijającymi się.

Czy spółka jest płynna?

Tak, i to wysoko, a tak prezentują się ostatnie wyniki.

Płynność gotówkowa: wzrost o 204.91% r/r
Płynność szybka: wzrost o 56.18% r/r
Płynność bieżąca: wzrost o 72.31% r/r
Płynność podwyższona: wzrost o 204.91% r/r
Pokrycie zobowiązań należnościami: wzrost o 55.98% r/r
Udział kapitału pracującego w aktywach: wzrost o 12.05% r/r

Ryzyko bankructwa spółki

Spółka jest oceniana na potrójne A- AAA, czyli prawie najwyższą ocene, która informuje, że eminent ma praktczynie zerowe ryzko bankructwa. Do tego spółce zabrakło zaledwie 0.1 punktu, aby otrzymać najwyższy możliwy raiting AAA+.

Jakość prowadzonej działalności i oferowanych usług i ogólna ocena spółki metodą Piotroski F-Score.

Punktacja F-Score dla waloru: Zysk netto- 1, Dodatni przepływy z działalności operacyjnej- 1, Wzrost ROA- 1, Jakość zysku- 0, Spadek zadłużenia (obniżenie dźwigni)- 1, Wzrost płynności bieżącej- 1, Brak rozwodnienia akcji- 1, Wzrost marży sprzedaży- 0, Wzrost produktywności aktywów- 1

Suma: 7/9

Wycena, ile jest na prawdę warta spółka?

Postanowiłem policzyć wycenę spółki z małą pomocą kolegi, który od lat pisze rekomendacje dla niemieckich domów maklerskich. I spółka metodą porównawczą warta jest 100.22 za akcję, a metodą DCF 71,37 za akcję. Czyli uśredniona wartość spółki wynosi obecnie 85.79 za akcję- obecny kurs to 16.03, co daje potencjał ponad 500% wzrostów. Zainteresowani mogą zwrócić uwagę na algorytm na stronie biznesradar.pl( klik), który liczy tylko wycenę porównawczą spółki i wynosi ona 100.32 za akcję.

No dobrze, ale gdzie jest haczyk?

Spółka to walor, zajmujący się produkcją i przetwarzaniem żywności na terenie kraju Ukrainy przez co była narażona na duże ryzyko. Ponieważ od zaistniałego faktu minęły już ponad 2 lata, a o konflikcie ani widu, ani słychu uważam, że to właśnie czas na spółki Ukraińskie. I okazuje się, że nie tylko ja tak uważam, ponieważ wszystkie walory zajmujące się podobnym profilem działalności na Ukrainie i notowane na naszej giełdzie również zaczęły rosnąć i to bardzo dynamicznie, na większości walorów kurs zmienił się o prawie 100% wzwyż w szybkim czasie, podczas gdy na Agrolidze jesteśmy jedynie po jednej sesji wzrostowej i to dość istotnej, ale o tym poniżej.

Grupa Agroliga łączy w sobie szereg dynamicznie rozwijających się średnich przedsiębiorstw, które działają w sektorze rolnictwa Ukrainy. Ta grupa przedsiębiorstw uprawia 7500 ha ziemi we wschodniej części Ukrainy, w rejonie Charkowa. Rolnictwo w tym regionie tradycyjnie opiera się na produkcji zbóż, buraków cukrowych, słonecznika, mięsa, mleka, warzyw i owoców. Spośród nich można wyróżnić trzy obszary działalności Grupy Agroliga: uprawa szerokiej gamy rodzajów zbóż, produkcja oleju słonecznikowego oraz hodowla bydła mlecznego. Agroliga Group PLC posiada jeszcze jedną dziedzinę działalności: jest certyfikowanym dostawcą ziarna. Dywersyfikacja działalności pozwala Spółce szybko i elastycznie reagować na potrzeby rynku i zmniejszyć ryzyko cen do poziomu minimalnego. Głównymi produktami Grupy Kapitałowej są: słonecznik, pszenica i jęczmień, kukurydza, rzepak, gryka, a także mleko. Sprzedaż odbywa się w dużych ilościach dużych i średnich ilościach. Wśród klientów gospodarstw rolnych znajdują się zarówno duże podmioty gospodarcze handlujące ziarnem zorientowane na rynki zagraniczne i średnie zakłady przetwórstwa pracujące dla lokalnych konsumentów.

Liczba akcji- 1 537 800

Free float 16.67%- zaledwie 256 300 akcji dostępnych na rynku

Analiza techniczna

Ponieważ ostatnio AT udowodniła nam, że sama ze sobą nie jest wiele warta, postanowiłem nie zagłębiać się w szczegóły i przedstawić najważniejsze sygnały techniczne.

Spółka wybiła się górą na zwiększonym wolumenie z 3 letniej formacji trójkąta, co pozwala na realizację zasięgu wybicia ponad 30 złotych za akcję. Wybicie potwierdza wskaźnik Akumulacji oraz sygnały kupna na najważniejszych oscylatorach. Najbliższy opór znajduje się na 17.64 i to tam powinniśmy się spodziewać najbliższej korekty. Oczywiście fala wzrostowa, która się rozpoczęła jest bardzo dynamiczna i wcale nie musi zatrzymać się na wyżej wspomnianym poziomie, ale warto mieć to miejsce na uwadze. Wypada również tam górne ograniczenie krótkoterminowego kanału wzrostowego. Najbliższe wsparcie znajduje się na 15.8-15.5 wynikające z pokonania tegorocznych szczytów.

Agroliga 1 tech.png

agroliga 2 tech.pngJeśli masz jakieś zastrzeżeni do analizy, bądź wiesz o spółce więcej, proszę o komentarze.

Reklamy

15 uwag do wpisu “Rok do roku lepsze wyniki, raiting AAA, wysoka rentowność, niskie zadłużenie, c/z 1.7- o co chodzi?

 1. No wkoncu! Autorze!! Widze ze wracasz do dawnej formy i znalazles spolke, ktora na prawde powinna rosnac! Chyba po tym providencie odkujesz sie dla czytelnikow i to z mega nadwyzka! Dzieki!

  Polubienie

 2. „warto ocenić ryzko bankructwa spółki drugą popularną metodą czyli Piotrowski F-Score. Maksymalny wynik to 9, spółki od 4 uważana są za te z niskim ryzykiem bankructwa, spółki od 8 do 9 są uważane za spółki z zerowym ryzykiem bankructwa. ”

  Po pierwsze Piotroski, a nie Piotrowski. Po drugie skąd wziąłeś, że ocena Piotroski F-Score służy do badania ryzyka bankructwa? Czy Ty wiesz jak w ogóle działa ten wskaźnik i jak się go liczy?

  Polubienie

  1. Tak, oczywiście przyznaje się kolejno punkty, za rózne elementy prowadzenia działalności i potem sumuje. Dzieki za wspomniana literowke. Wszystkie raitingi badajace zdolnosc finansowa i jakos prowadzonej dzialanosci w pewnym sensie sluza do badania ryzyka bankructwa.

   Piotroski F-Score punktacja:

   Zysk netto- 1, Dodatni przepływy z działalności operacyjnej- 1, Wzrost ROA- 1, Jakość zysku- 0, Spadek zadłużenia (obniżenie dźwigni)- 1, Wzrost płynności bieżącej- 1, Brak rozwodnienia akcji- 1, Wzrost marży sprzedaży- 0, Wzrost produktywności aktywów- 1

   Polubienie

 3. No nie zgodzę się, Piotroski nie służy do badania ryzyka bankructwa, a ocena 8 i 9 absolutnie nie oznacza „zerowej szansy na bankructwo” i odwrotnie 1, 2 i 3 nie oznaczają, że przedsiębiorstwo zaraz zbankrutuje. Od badania ryzyka bankructwa są zupełnie inne wskaźniki

  Polubienie

  1. W czesci sie zgodze, ale tak mnie uczyli na studiach we Frankfurcie nad Menem… i od lat spolki ktore kupuje powyzej F-Score powyzej 6 nigdy mnie nie zawiodly i daly dodatnia stope zwrotu.. wiec moze mi sie to jakos tak przyjelo, ze to spolki ktore nie bankrutuja 😉

   Polubienie

 4. Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze ;)) HEHEHEH

  A tu mamy klasyke gatunku z wyleszczania.. spadek na dno, długi trend boczny z dużym wolumenem i potem wystrzał i długoterminowy trend wzrostowy- Klasyka gatunku, a że tu jesteśmy na etapie koniec zbierania- początek trendu, tu będzie jazda jakiej banan nie widział ;))

  Polubienie

  1. Rozumiem, że kryterium średniego obrotu, które miało być brane pod uwagę już od następnego wpisu po ogłoszeniu nie obowiązuje?

   Średni obrót na tej spółce przez ostatnie 4 tygodnie to 66k PLN (75,70,24 i 99k per tydzień, z czego w ostatnim tygodniu 80k z tych 99k zostało zrobione w jeden dzień: 8 kwietnia)

   To samo odnośnie zmienności – ostatni dzień, 8 kwietnia +20% szpila w górę.
   Do tego dochodzi jednak bardzo duże ryzyko polityczne, gdzie jeden „news” może spowodować otwarcie luką w dół, jak w grudniu ubiegłego roku. Wystarczy, że jakaś gazeta zobaczy „zielonego ludzika” w Donbasie 🙂

   Nie wiem, jakie kwoty inwestuje autor oraz ludzie czytający tego bloga, ale jeśli macie opanowane choć podstawową wiedzę odnośnie zarządzania ryzykiem, to raczej nie zainwestujecie w tą spółkę więcej niż 2% tygodniowego obrotu, czyli 2k PLN (i to na bazie tylko ostatniego tygodnia!). Inaczej spread i koszty wyjścia z inwestycji może zjeść nawet kilkudziesięcioprocentowy zarobek!

   Polubienie

   1. Właśnie o to chodzi w takich spółkach. Inwestowanie małej części portfela, która możę przynieść ponadprzeciętne zyski. Ja obecnie inwestuje w takie spolki do 5% portfela. Ale kiedyś tak wszedłem w Ekoexport za 2 złoty za akcję i potem udało mi się oddać za 30.. 😉

    Polubienie

   2. To nie o zielonego ludzika chodzi, ale o wstrząsająco niskie standardy w samej Ukrainie. Na skutek intensywnej propagandy (na Ukrainie rządzą tzw. „nasze ssyny”, z nadania USA) Polacy nie wiedzą jakie ryzyko kryje się w tamtejszych interesach. Tam są prywatne armie, oligarchowie ponad prawem, tajemnicze zniknięcia itd.

    Polubienie

 5. Nie jest to 3 letnia formacja trójkąta. To nawet nie zostało potarte kartką z trójkątem. Formacja trójkąta ma postać bardzo krótkiej korekty po konkretnym , raczej jednoznacznym trendzie wzrostowym, lub spadkowym. Formacja trójkąta zwykle jest bardzo krótka w czasie. Na Agrolidze mamy długoterminowe beztrendzie o dużej amplitudzie. Rzeczywiście brak zdecydowanego silnego wybicia spowodowane jest jedynie zagrożeniem wojennym. Ostatnie odwrócenie trendu spadkowego w długim horyzontalnym miała postać klasycznego odwróconego RGR i mimo, że na tym papierze nie ma płynności, to obroty potwierdziły formację. Mimo że formacja została załamana na przełomie roku, to w żaden sposób nie zmienia to siły formacji. Załamanie miało genezę w sferze zagrożeń wojennych.Podobne załamanie odwróconego RGR mieliśmy w 1998 r na indeksie Wig. Załamanie formacji było związane ze strachem w trakcie kryzysu rosyjskiego.
  Nowe rozwiązania podatkowe są raczej korzystne, jeśli rynek się ustabilizuje i brak zwrotów podatku VAT będzie kompensowany następnymi odliczeniami przy kolejnych porcjach exportu. Ta formacja odwróconego RGR będzie bardzo silna. To będzie nowy siny trend i stworzenie prawdziwej hossy.
  Teraz mamy C/Z na poziomie 1,7. Ta spółka zasługuje na wskaźnik 17. Jeśli zyski wzrosną 3 krotnie, to cenę przy wskaźniku 17 każdy wyliczy sobie sam.
  Taka jest zasada giełdowa: jeśli spółka startuje przy bardzo dużym niedowartościowaniu, to wzrost kończy się na księżycowym przewartościowaniu

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s