Portfel długoterminowy- Wawel S.A. z szansą na skokowy wzrost wyników

Spółka z wieloletnią tradycją, która od początku swoich notowań znajduje się w długoterminowym trendzie wzrostowym oraz płaci regularnie dywidendę, ma też wypracowaną pozycję na rynku. Ostatnio jednak jej kurs akcji mocno ucierpiał, co jest moim zdaniem idealnym miejscem na wejście w owy walor. O jakiej spółce mowa? Oczywiście o producencie polskich słodyczy- Wawel.

BezNazwy_Panorama1.jpg

Tym razem zaczniemy wyjątkowo od analizy technicznej, aby szerzej zrozumieć temat, dlaczego to jet dobry moment na wejście w tą spółkę. Ponieważ trend jest długoterminowy, postanowiłem skorzystać ze skali logarytmicznej, a że mój program nie posiada takiej, skorzystałem z darmowego narzędzia do AT, udostępnionej przez portal bankier.pl.

Analiza techniczna

Kurs akcji od początku 2002 znajduje się w długoterminowym trendzie wzrostowym. Od tego czasu przeszedł jedynie 2 większe korekty. Pierwsza- korekta prosta abc, wywołana kryzysem 2008, i obecnie druga korekta płaska, która trwa już prawie 3 lata od 22.07.2013.

wawel 1.png

Przyjrzyjmy się tej korekcie z bliska. Kurs obecnie znajduje się blisko granicy wsparć, a zarazem dolnego ograniczenia wieloletniego trendu bocznego. Kolejna fala wzrostowa jeśli by taka nastąpiła, powinna być falą wychodzącą ponad trend boczny czyli poziom 1470 i falą kreującą nową hossę na akcjach spółki Wawel. Akcje nie powinny już daleko spaść, zwłaszcza ze względu na linie średnioterminowego trendu wzrostowego.

wawel 2.png

wawel 3.png

Ważnym aspektem jest również fakt, iż w ostatnim czasie akcje są silnie akumulowane, co widać na wskaźniku Akumulacja/ Dystrybucja.

wawel 4

Spółka jest też silnie wyprzedana w interwale tygodniowym, co daje potencjał wzrostowy na najbliższe 3-6 miesięcy. Warto mieć na uwadze również sygnał kupna na MACD.

wawel 5.png

Okej już wiemy, że jest to dobry moment na wejście w akcjonariat spółki Wawel, jednak dlaczego warto? Przeanalizujmy fundamenty.

Podstawowe informacje

Wawel to jedna z najstarszych fabryk cukierniczych w Polsce. Produkcja odbywała się w trzech zakładach produkcyjnych zlokalizowanych na terenie Krakowa. Oferta spółki obejmuje kilkadziesiąt rodzajów produktów, w tym czekolady, bombonierki, wafle, batony, karmelki a także kakao. 95% sprzedaży realizowane jest na rynku krajowym. Do 2006 roku produkcja odbywała się w trzech zakładach produkcyjnych zlokalizowanych na terenie Krakowa. Każdy z nich miał wyspecjalizowany profil produkcyjny. Zakład Nr 1 (ul. Wrocławska 17) produkował głownie czekoladki nadziewane, cukierki czekoladowe oraz batony. Zakład Nr 2 (ul. Masarska 6-8) produkował czekolady pełne, czekolady z dodatkami, karmelki oraz kakao, natomiast z linii Zakładu Nr 3 (ul.Kącik 20) schodziło głównie pieczywo cukiernicze – wafle oraz „Michałki”. Tradycje firmy Wawel sięgają końca XIX wieku, kiedy to świeżo upieczony czeladnik – Adam Piasecki postanowił założyć w Krakowie pracownię cukierniczą. W niewielkim zakładzie przy ulicy Długiej zatrudniał początkowo pięć osób. Jednak wyjątkowe powodzenie i rosnąca sława jego wyrobów skłoniły Piaseckiego w 1910 roku do rozpoczęcia produkcji fabrycznej. Czekoladowe produkty zyskały wśród smakoszy ogromną popularność, a słodycze według kilku receptur mistrza odnajdziemy nawet dziś na półce sklepowej.

Liczba akcji- 1 499 755

Kapitalizacja- 1,49 mld

Posiadane aktywa- 634 mln

Posiadany kapitał własny- 492 mln

Posiadane zadłużenie długoterminowe- 19 mln

Posiadane zadłużenie krótkoterminowe- 124 mln

Główny akcjonariusz- Hosta International AG 52.13%

Dywidenda- Tak

Perspektywy na wzrost wyników

Mimo ustabilizowanej już pozycji na rynku, Wawel w przeciągu najbliższych lat ma szansę na skokowy wzrost wyników. Dlaczego?

Wawel to jeden z głównych beneficjentów programu 500+! Podobne programy na Węgrzech oraz 15 lat temu w Niemczech spowodowały wzrost sprzedaży produktów na bazie kakao- słodyczy o średnio 11-17% rocznie przez pierwsze 3 lata od powstania programu.

Dynamiczny Wzrost PKB i bogacenie się społeczeństwa sprzyja spółce,co przekłada się na wzrost sprzedaży produktów na bazie kakao.

Prognozowany wzrost otyłości społeczeństwa, spowodowany między innymi wzrostem sprzedaży czekolad i artykułów czekoladopodobnych. Czytaj artykuł: Jesteśmy coraz bardziej grubsi i otyli.

Prognozowany jest spadek cen kakao przez najbliższe 9-12 miesięcy, co przełoży się na niższe koszty produkcji spółki.

Prognozowany wzrost inflacji przez Narodowy Bank Polski- klikWyższe ceny sprzedaży produktu przy spadających kosztach produkcji.

Wzrost liczby sklepów branżowych Biedronka, w której głównie sprzedawane są słodycze od firmy Wawel, średnio 23-24% aktualnej sprzedaży.

Dla bardziej zainteresowanych tematem:

Polskie słodycze podbijają Chiny- klik

Polacy jedzą coraz więcej słodyczy- klik

Polacy zmieniają swoje nawyki żywieniowe- klik

Aktualna ocena fundamentalna spółki, historycznie najlepsze wyniki w dziejach spółki to 2015

Mimo dużego już sukcesu rynkowego, spółka z roku na rok chwali się coraz lepszymi wynikami, i tak każdy rok ustanawia nowe historyczne wyniki, a mając na uwadze wyżej wspomniane perspektywy, głównie program 500+, wzrost wyników finansowych może zdecydowanie przyspieszyć.

wawel fund 1.png

*Spółka posiada znikome ryzyko bankructwa i Raiting AAA.

*Wysoki poziom kapitału własnego i aktywów. Niski poziom zadłużenia.

*Spółka nie planuje emisji, scalenia bądź splitu akcji

*Spółka ustanowiła wypłatę dywidendy 20 złotych na akcję za rok obrotowy 2015- klik

Dodatkowe ciekawostki i ważne wydarzenia w ostatnim czasie

Kurs akcji spółki Wawel drastycznie spadł w związku z prawdopodobnym zakończeniem współpracy z Biedronką. – 29.10.15, aby dwa miesiące później inwestorzy dowiedzieli się( 30.12.15), że pertraktacje z Biedronką zakończył się pozytywnie i współpraca będzie kontynuowana. Co chce przez to powiedzieć? Kurs akcji przez te „Zamieszanie” mocno spadł, a do odrabiania ma wiele przed sobą 🙂

Spółka Wawel nie straci kontraktu z siecią sklepów Biedronka. Producent słodyczy dogadał się z właścicielem marketów, portugalską firmą Jeronimo Martins. Umowa na dostawy do jednej z największych sieci sklepów spożywczych odpowiada za 25 procent rocznych przychodów firmy.

Pod koniec października producent cukierków „Michałki” informował, o trudnej sytuacji spółki w negocjacjach z firmą Jeronimo Martins. Jednym ze scenariuszy było znaczące ograniczenie współpracy handlowej z tym partnerem. Zarząd brał również pod uwagę, iż w przypadku braku porozumienia, może dojść do zaprzestania współpracy z kontrahentem.- klik

Punktacja:

Perspektywy rozwoju i szansa na wzrost wyników 2/2

Stabilny akcjonariat 1/1

Pozytywny stosunek aktywów i kapitału własnego do zobowiązań 2/2

Regularnie płacona dywidenda 1/1

Małe ryzyko bankructwa 1/1

Planowane emisje, scalenia, splity akcji- brak 2/2

Wycena spółki w porównaniu do lat ubiegłych- niedowartościowanie 1/1

Wycena spółki w porównaniu do średniej wyceny spółek na giełdzie- przewartościowanie 0/1

Ogólna ocena spółki- 10/11

Spółka wejdzie do mojego osobistego portfela fundamentalnego, prowadzonego od wielu lat- kliknij tutaj, aby poznać szczegóły.

A może Ty lubisz słodycze Wawel 🙂 ?

039862_r0_620.jpg

Analizę opublikowano 17:05, 1

 

 

 

 

 

 

2 uwagi do wpisu “Portfel długoterminowy- Wawel S.A. z szansą na skokowy wzrost wyników

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s